Jak to jest z kolorami podstawowymi? Większość ludzi wie, że są trzy, nie każdy jednak jest pewny, jakie trzy :)
Byłam kiedyś świadkiem sporu na temat kolorów podstawowych. Dwa opozycyjne obozy upierały się przy swoim. 'Kolorami podstawowymi są czerwony, niebieski, zielony. Druga grupa na to Nie! Kolory podstawowe to czerwony, niebieski , żółty.
Prawda jest taka, że wszyscy mieli rację. Jak to możliwe?
Jak wiemy z poprzedniego wpisu, rozproszone światło daje nam sześć kolorów widma (ciemny niebieski, jasny niebieski, zielony, żółty, czerwony, purpurowy), które możemy zredukować do trzech kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego - właśnie one nazywane one kolorami pierwotnymi (podstawowymi) światła. Połączenie strumieni światła w tych kolorach daje nam światło białe - zjawisko to znane w fizyce jest jako syntezą przez addycję.
W miejscu, gdzie mieszają się ze sobą kolory podstawowe powstają kolory wtórne, czyli purpura, jasny niebieski oraz żółty. W ogólnoświatowym nazewnictwie są one określane jako magenta, cyjan i żółty.
Każdy, kto choć raz w swojej dłoni miał farby wie, że z połączenia ciemnoniebieskiej i zielonej nigdy nie wyjdzie cyjan :) Dzieje się tak dlatego, że malując nie pracujemy na świetle, lecz na pigmentach. Mieszanie barw w tym przypadku polega na odejmowaniu, nie dodawaniu światła - nazywane jest to syntezą przez substrakcję. Z tego powodu kolory podstawowe pigmentów są jaśniejsze niż podstawowe kolory światła.
Należy więc pamiętać, że kolory wtórne światła to kolory podstawowe malarskie i odwrotnie - kolory podstawowe światła to kolory wtórne malarskie.
Uwagę naszą będą skupiały od tej pory tylko kolory pigmentów - w makijażu i stylizacji to one są kluczowe, ich magii używamy kreując nasz wizerunek.
Ale... Szczęśliwie świat nie kończy się na trzech czy sześciu kolorach :)
Łącząc ze sobą kolory podstawowe pigmentów otrzymujemy ciemny niebieski, zielony i czerwony (oranż). One nazywane są kolorami wtórnymi pierwszego stopnia. Kolory wtórne zmieszane z podstawowym dają nam kolory trzeciego rzędu - zieleń szmaragdową, fiolet, ultramarynę, karmin, jasną zieleń oraz pomarańczowy.
Kolory podstawowe, wtórne i trzeciego rzędu dają w sumie 12 barw, które mają maksymalne nasycenie, przez co nazywane są kolorami czystymi. Mieszając je z bielą, czernią i między sobą otrzymujemy nieograniczony zakres barw.