środa, 14 marca 2012

Podtypy jesienne - Jesień Zgaszona

Ostatnio opisanym typem kolorystycznym było Zgaszone Lato - czyli 6 z 12 typów kolorystycznych.

Dzisiaj opiszę typ siostrzany do Zgaszonego Lata, czyli Zgaszoną Jesień. Co oznaczają typy siostrzane? Są to te typy, które w niektórych przypadkach mogą wymieniać się kolorami, mogą przechodzić w siebie nawzajem.  Opis Zgaszonej Jesieni będzie prawie identyczny jak Zgaszonego Lata, z tą jednak różnicą, że Zgaszone Lato będzie miało przewagę chłodnych pigmentów, Jesień - ciepłych.

Zgaszona Jesień podobnie jak Zgaszone Lato jest typem miękkim, rozmytym, rozbawionym intensywności - jego niska chromatyczność jest najważniejszą cechą. Trudnym jest określenie, czy jest to typ zimny czy ciepły - ponieważ posiada w sobie cechy obydwu - oczywiście z większą ilością żółtego (ciepłego) pigmentu. Najprościej określić je jako lato wchodzące w jesień.
Włosy bardzo często są koloru mysiego blondu z ciepłymi refleksami, aż po włosy dość ciemne, kasztanowe. Oczy mają bliżej niekreślony (szaro-zielony, szaro-niebieski, szary) kolor, który dość często może się zmieniać pod wpływem zmiany oświetlenia. Białkówka oka nie odcina się wyraźnie od koloru tęczówki. Miękia Jesień nie ma w sobie kontrastu, jej wizerunek jest jednolicie szarawy, przygaszony. W przeciwieństwie do Zgaszonego Lata mogą pojawić się piegi w z złotym kolorze.

Kolory

Ponieważ Zgaszona Jesień to lato przechodzące w jesień, wybieramy kolory przygaszone, rozmyte, miękkie, zszarzałe, jakby wyblakłe przez słońce. Ciepłe i chłodne, z dominacją ciepłych odcieni. Kolory jaskrawe zdominują Zgaszoną Jesień i będą "odstawały" od skóry i mogą sprawić, że będziesz wyglądała na 'przebraną', a nie 'ubraną'.


Dokładne zestawienie kolorów zawsze powinien  dopasować kolorysta  w oparciu do narzędzia do analizy kolorystycznej - bardzo istotne jest odpowiednie zestawienie kolorów przygaszonych, miękkich ciepłych i chłodnych.
Jakie kolory pasują do Ciebie: biel kremowa, jasny szary, jasna brzoskwinia, łososiowy, piaskowa żółć, karmelowy brąz, gołębi błękit, zgaszony granat, przygaszona, ciepła czerwień, żurawinowa czerwień, głęboki, pudrowy róż, zgaszona purpura, jasny granat, zieleń morska, zieleń mchu, miętowy, oliwkowa zieleń, khaki, wszelkie odcienie turkusu.

Unikaj: intensywnych, jaskrawych kolorów: electric blue, kobaltu, fuksji, czerni, śnieżnej bieli, intensywnego oranżu, zimnych zieleni i niebieskości, burgunda, szarości stalowej.

8 komentarzy:

  1. Czy ten rodzaj lata może mieć rude włosy?

    OdpowiedzUsuń
  2. na pewno miałaś na myśli ten rodzaj jesieni :) może mieć duże natężenie rudości lub miedzi we włosach, natomiast rzadko będzie to typowy rudzielec - ten kolor włosów często pojawia się u Ciepłej Jesieni - kolejnego typu, który chciałabym opisać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A czy ten typ może mieć czarne obwódki wokół tęczówki?

    OdpowiedzUsuń
  4. A czy jeśli mam zielono-piwne oczy , wlosy średni brąz o cieplym odcieniu a skore ma lekko beżowy odcień to czy jestes typem zgaszonej jesieni ? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety na postawie tak krótkiego opisu nie jestem w stanie tego stwierdzić. może to być Zgaszona Jesień, ale może też być jakaś wiosna lub nawet Lato w niektórych przypadkach. Zapraszam na Analizę Kolorystyczną lub Analizę Kolorystyczną Online :)

      Usuń
  5. Czy jeśli często rumienię się na różowo i mam dość ciemne włosy, jednak ze złotymi refleksami to mogę brać ten typ pod uwagę? Ciężko jest określić, czy jestem ciepłym czy zimnym typem, jednak lepiej mi w złotej biżuterii i odcieniach nude, niż konkretnej czerwieni, chabrowym i takich tam;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak, jest to możliwe :) Najważniejsze jest jednak to, aby kolorystyka skóry, piegów, oczu była miękka, przygaszona, delikatnie szarawa - oczywiście w przypadku Zgaszonej Jesieni ze złotymi refleksami.

    OdpowiedzUsuń