wtorek, 20 września 2011

Wiosna, lato, jesień, zima ... i nie tylko

Na przełomie dwóch sezonów: lata i jesieni postanowiłam napisać słów kilka na temat czterech pór roku w analizie kolorystycznej. Uściślając, powinnam napisać: dwunastu pór roku, a nie czterech ;)

Jak już pisałam w nieodległej przeszłości, podstawowa analiza kolorystyczna opiera się na czterech typach kolorystycznych, nazwanych od pór roku: Wiosną, Latem, Jesienią i Zimą. Jednak dla specjalistów w tej dziedzinie cztery typy to zdecydowanie za mało. Wyobraź sobie cały świat lub choćby tylko Polaków podzielonych na cztery typy urody. Jak wielu z nas mogłoby się przyporządkować do danego typu? Bez badań statystycznych mogę obstawić 10%. Cała reszta ludności naszego pięknego kraju uważałaby się na tzw. typ mieszany. Zaznaczam jednak głośno i wyraźnie: nie istnieje typ mieszany! Mądre głowy z wprawnym okiem rozszerzyły podział najpierw do 8, później do 12 typów kolorystycznych, aby ułatwić nam określenie najlepszych dla nas kolorów. Oznacza to, że każda z pór roku ma 3 podtypy wskazujące na czystość, wyrazistość oraz głębokość cech  kolorystycznych.

Zacznijmy jednak od początku - aby określić swój typ kolorystyczny określamy temperaturę (i nie chodzi tu o 36,6 ;) ), walor i chromę poprzez obserwację skóry, włosów, oczu - to pozwala na określenie dominującego atrybutu kolorystycznego. 

Gdy wybierzemy jeden z dominujących atrybutów (odcień, walor, chromatyczność), wybór typu kolorystycznego zawęża nam się do dwóch typów kolorystycznych. Do wyboru mamy: 
Wiosna (Jasna, Ciepła, Czysta)
Jesień (Ciepła, Głęboka, Zgaszona)
Lato (Jasne, Chłodne, Zgaszone)
Zima (Głęboka, Chłodna, Czysta)

Podsumowując:
Jeżeli na pierwszy plan wysuwa się odcień, możesz być typem zimnym (Chłodne Lato lub Chłodna Zima) lub ciepłym (Ciepła Wiosna lub Ciepła Jesień). Gdy najważniejszy jest chromatyczność, możesz być typem czystym (Czysta Wiosna lub Czysta Zima) lub zgaszonym (Zgaszone Lato lub Zgaszona Jesień). Jeżeli natomiast dominuje u Ciebie walor, możesz być typem jasnym (Jasna Wiosna lub Jasne Lato) lub typem ciemnym (Ciemna Jesień lub Ciemna Zima).

Należy pamiętać, że przeprowadzenie analizy kolorystycznej wymaga wprawnego oka, dobrego oświetlenia  i odpowiednich narzędzi. Testy z kilkoma pytaniami zamieszczane w książkach, gazetach oraz Internecie mogą być wskazówkami, natomiast w małej ilości przypadków dadzą 100% określenie prawidłowego wyniku.

Wkrótce krótka charakteryzacja typów kolorystycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz