piątek, 30 marca 2012

Podtypy zimowe - Ciemna Zima


Po opisie Ciemnej Jesieni, czas na Ciemną Zimę - jej siostrzany typ.

Ciemna Zima, nazywana często Zimną Głęboką lub Zimą Południową, jest typem ciemnym i ta właśnie cecha (atrybut) wysuwa się na pierwszy plan. 

Jest to najgłębszy typ zimowy. Włosy są najczęściej koloru czarnego, czasem zdarzają się brązowe refleksy. Skóra jest  ciemna: oliwkowa, beżowa, kamienna. Oczy również są ciemne, przeważnie w odcieniach brązu: od piwnych aż po czarne. Jeżeli masz oczy niebieskie lub zielone, na pewno nie należysz do tego typu. Oprawa oczu jest ciemna, ale nie kontrastowa. Ciemna Zima jest typem bardzo wyrazistym, ale nigdy nie kontrastowym.

Kolory
Wybieramy kolory najciemniejsze, mocno nasycone z palety klasycznej Zimy oraz dołączamy kilka ciepłych barw z palety Jesieni. Kolory za jaskrawe, za jasne czy za ciepłe będą poszarzały cerę lub przytłaczały Ciemną Zimną.



Dokładne zestawienie kolorów zawsze powinien dopasować kolorysta w oparciu do narzędzia do analizy kolorystycznej - bardzo istotne jest odpowiednie zestawienie kolorów ciemnych cieplejszych i chłodniejszych.



Jakie kolory pasują do Ciebie: czysta czerń, odcień węgla, szmaragd, granat, krwista czerwień, bordo, oberżyna, śliwka, ciemne, chłodne fiolety, chłodne, ciemne róże, ciemne złoto, zieleń mchu, ciemny turkus, ciemne, chłodne zielenie, ciemna czekolada, biel kości słoniowej.

Unikaj: jasnych, pastelowych kolorów, pudrowego różu, neonowego pomarańczu, łososiowego, jasnego różu, cytrynowej żółci, miętowa zieleń, jabłkowa zieleń, ciemnych, jasnych odcieni, przygaszonych kolorów, żółtego, jasnego złota.

6 komentarzy:

  1. każda pora roku może mieć DOWOLNY kolor włosów i oczu. radzę poczytać bloga 12 blueprints zamiast tu pisać bzdury!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz. Niestety muszę się z nim nie zgodzić. Ciemna Zima ma ciemne oczy - to właśnie jeden z elementów, który świadczy o jej wysokim walorze. Ciemnymi oczami nazywamy przeważnie te od brązu po czerń. Niebieskie, zielone czy szare oczy (i ich mieszanki) mają za małe nasycenie, żeby być nazywane ciemnymi oczami.

    OdpowiedzUsuń
  3. przykro mi, ale to naprawdę tak nie działa; na 12 blueprints jest wystarczająco dużo przykładów ciemnych zim z oczy innymi niż czerń/brąz, wystarczy wejść i sprawdzić... a porę roku bardziej determinuje czystość koloru i wzory widoczne w oku ;) siedziałam nad tym na tyle długo, że teraz jestem pewna.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno przyjrzę się blogowi, o którym Pani wspomina. Jest bardzo obszerny i na pierwszy rzut oka nie znalazłam Ciemnych Zim z jasnymi oczami. Oprócz czystości koloru jest jeszcze ważny walor i odcień - te trzy elementy brane w całości mogą świadczyć o przynależności do typu kolorystycznego. Analiza kolorystyczna i teoria koloru nie są naukami ścisłymi. Studiując prace wielu kolorystek widziałam, że często się one ze sobą nie zgadzają :)

    OdpowiedzUsuń
  5. proszę bardzo link :)
    http://12blueprints.com/index.php?s=winter+eye

    ja też długo myślałam o sobie: ciemna zima :)
    pozdrawiam,
    Dorota

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za link. Poczytałam - ciekawe miejsce, ale jak dla mnie blog jest prowadzony bardzo chaotycznie i znajdują się tam informacje, z którymi się nie zgadzam. AK to kreatywna dziedzina, niezgodności się zdarzają. Co do oczu Ciemnej Zimy - a artykule Our Eye Album: Winter pierwsze zdjęcie pokazuje jasne oczy z jasną brwią z opisem Ciemna Zima. Nie wyobrażam sobie tak jasnego wizerunku w otoczeniu czerni, granatu czy bordo, raczej w jaśniejszych kolorach. Patrząc na to zdjęcie nie zgodzę się, że jest to Ciemna Zima, może Chłodna, ciężko to określić tylko po jednym zdjęciu. Ciemna Zima jest ciemna ;) czyli jej oczy, oprawa oczu, włosy, skóra są ciemne - jest to najważniejszy atrybut, a oko na tym zdjęciu na pewno nie jest ciemne.

    OdpowiedzUsuń